WERNISAŻ WYSTAWY „SZTUKA Z CENTRUM”

3 lutego 2016 (środa), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

SZTUKA Z CENTRUM

Гости

Wymiana kulturowa prezentująca współczesnych bułgarskich artystów i popularyzująca malarskie tradycje z miasta Gabrowo ma szczególne znaczenie dla grupy artystycznej „Christo Cokew” .
Ważne jest dla nas to, że dzięki malarstwu możemy przedstawić charakter miasta, a także kulturę i duszę jego mieszkańców, które uformowała długa i niełatwa historia.
Historia miasta jest ściśle związana z ciągnącymi się wokół górskimi drogami i dlatego właśnie postanowiliśmy, że to za pomocą podróżującej wystawy przedstawimy duszę i współczesną miejską kulturę. Do wzięcia w niej udziału zaprosiliśmy 30 malarzy z Gabrowa z różnych grup wiekowych, o wyjątkowym charakterze i manierze twórczej oraz wykorzystujących w malarstwie swój oryginalny styl. Galeria przedstawi po dwa płótna każdego z artystów o jednakowym rozmiarze 50/60. Rozmiar ten nie został jednak wybrany przypadkowo – 50 oznacza wiek galerii, a 60 ilość prac biorących udział w wystawie.
Symboliki poszukaliśmy także w wyborze samej nazwy – Gabrowo to bowiem geograficzne centrum Bułgarii.
Nasze doświadczenie pokazuje nam, że to dzięki podobnym wydarzeniom osiągamy wyjątkowo owocną wymianę kulturową – na którą liczymy również i dziś.
Двуизмерен пейзаж VІІІCiągłość stylowa i dialog międzypokoleniowy były naszymi głównymi wyznacznikami podczas wyboru uczestników wystawy. Wśród nich znalazły się nazwiska doświadczonych artystów, laureatów wielu ogólnokrajowych i międzynarodowych nagród, wykładowców ze szkół i uczelni średnich, i wyższych, a także młodych – śmiałych i ambitnych twórców, pokazujących w malarstwie zupełnie nowe spojrzenie.
Galeria „Christo Cokew” ma wieloletnią tradycję kontaktu z polskimi twórcami. Od 1975r. była współorganizatorem międzynarodowego pleneru malarskiego „Bożenci”, w którym od samego początku brali udział polscy autorzy.
Z drugiej strony część artystów z podróżującej wystawy brało również udział w rozmaitych wystawach i konkursach w Polsce. Galina Christowa Christowa jest laureatką nagrody za pierwsze miejsce na międzynarodowej wystawie w Nowym Sączu. Obrazy twórców z Gabrowa należą także do wielu prywatnych polskich kolekcjonerów.
Свещ на прозорецаNasza wizyta w Warszawie z wystawą „SZTUKA Z CENTRUM” jest kontynuacją naszej koncepcji o zawiązaniu artystycznej więzi między twórcami z Polski i Bułgarii, która w przyszłości odzwierciedliłaby się dalszą współpracą między nimi.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wzajemne odkrywanie się na nowo przez dwie słowiańskie kultury, a także jako dwa narody, jest niezwykle ważne, ponieważ rozwój Bułgarii i jej integracja z Europą są ściśle związane z odkrywaniem na nowo wartości kulturowych.
Cieszymy się, że możemy być częścią tego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *