PROMOCJA KSIĄŻKI MARIANY PARWANOWEJ

15 marca 2016 (wtorek), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

NIEZNANE FAKTY O ZNANYCH BUŁGARSKICH RODZINACH

IMG_8059

Wieczór autorski w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury to promocja trzytomowego badania dziennikarki i historyczki Mariany Pyrwanowej o znanych bułgarskich rodach, wydane przez wydawnictwo „Iztok-Zapad” („Wschód-Zachód”).

Książki opowiadają o najbardziej znanych rodach w Bułgarii w formie opowiadań w pierwszej osobie – słowami ich potomków, którzy podzielili się rodzinnymi i osobistymi historiami. Ich opowieści uzupełnione zostały danymi historycznymi, przez co cykl „Nieznane fakty o znanych bułgarskich rodach” przekracza ciasne ramy memuarystyki. To jest żywa historia Bułgarii, przekazana w fascynujący i jednocześnie krytyczny sposób, przez pryzmat 120 najbardziej znanych bułgarskich rodów, które stworzyły podstawę polityki, myśli inżynierskiej, architektury, kultury i medycyny w okresie Wyzwolenia Bułgarii do 9 września 1944r. Wśród nich są rodziny premierów jak Todor Burow, Aleksander Malinow, Teodor Teodorow, Moszanow, Bogdan Filow, bankierów jak Iwan i Atanas Burowie, pisarzy Iwana Wazowa, Elina Pelina, Jordana Jowkowa, Dimytra Dimowa, artystów Konstantyna Kisimowa, Wasiła Kirkowa, Iwana Popowa, kompozytora Pancza Władigerowa. Książki są owocem ponad 10-letnich badań autorki i osobistych spotkań z pozostałymi, żyjącymi potomkami tych rodów.

01Mariana Pyrwanowa ukończyła historię na Sofijskim Uniwersytecie, lecz od wielu lat pracuje jako dziennikarka w Bułgarskim Radiu Narodowym, w „Nowinar”, a także w gazetach jak „Dnewen Trud” i „Sedmiczen Trud”, gdzie publikowała swoje badania o najbardziej znanych bułgarskich rodach. Od ostatnich 8 lat jest redaktorem w gazecie „Monitor”, w dziale „Kultura”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *