Teatr Narodowy im. Ivana Vazova przedstawił swój Don Juan w Warszawie

Spektaklem sztuki Don Juan  Molièra bułgarski Teatr Narodowy im. Ivana Vazova zaprezentował się w zeszłym tygodniu na międzynarodowym Spotkaniu Teatrów Narodowych 2009 w Warszawie. Przedstawienie w reżyserii znanego w Polsce Aleksandra Morfowa (w tłumaczeniu Ewy Podlodowskiej) zostało wystawione 23 i 24 października 2009 roku w sali Bogusławskiego Teatru Narodowego.

Kilkuminutowym, głośnym aplauzem publiczność wynagrodziła pierwsze przedstawienie w piątek. Podczas drugiego przedstawienia, w sobotę, prawie pełna sala długo oklaskiwała aktorów oraz reżysera.

„Kim jest Don Juan w spektaklu Morfowa?”, czytamy w oficjalnym programie Spotkania. Odpowiedź brzmi: „To kolaż wielu rozmaitych interpretacji tej postaci: barokowych, romantycznych, egzystencjalnych. […] Ale to przede wszystkim człowiek znużony życiem, beznamiętnie oddający się miłosnym przygodom, bezwzględny wobec wszelkich uczuć, prześladowany przez miłość i nienawiść wieczny uciekinier, dążący do osiągnięcia pełnej samoświadomości, która w ostateczności okazuje się piekłem.”

Teatr Narodowy im. Ivana Vazova pojawiał się ostatni raz na scenach polskich w 1996 r. sztuką Sen nocy letniej Williama Shakespeare’a, również w reżyserii Aleksandra Morfowa
(na festiwalu „Kontakt” w Toruniu). W czasie przyjęcia po piątkowym spektaklu dyrektor polskiego Teatru Narodowego Jan Englert przypomniał o swoich dawnych powiązaniach z bułgarskim teatrem i kinem, a jego bułgarski kolega Paweł Wasew wyraził nadzieję, że w krótkim czasie zespół warszawskiego Teatru Narodowego będzie gościł na scenie Teatru Narodowego w Sofii.

W sobotę Aleksander Morfow i Paweł Wasew podczas spotkania z publicznością opowiedzieli o powstaniu spektaklu, o historii Teatru Narodowego im. Ivana Vazova i odpowiadali na pytania z sali.

W ramach Spotkania Teatrów Narodowych 2009 w Warszawie dotychczas uczestniczyły jeszcze rosyjski Teatr Aleksandrinski (Sankt Petersburg) oraz rumuński Teatr Narodowy im. Marina Sorescu (Krajowa). Pod koniec października na spotkaniu teatralnym pojawi się Comédie-Française, a w listopadzie odbędą się spektakle wiedeńskiego Burgtheatru oraz Piccolo Teatro di Milano.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *