Program na luty 2012

  • 14 lutego 2012 (wtorek) godz. 15.00-16.30, STAROMIEJSKI DOM KULTURY, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

BAJKI MIĘDZYKULTUROWE

Celem programu jest zapoznanie z wartościami innych kultur, obecnymi w kluczowych dla początkującego rozwoju człowieka utworach jakimi są bajki a także wykazanie ich uniwersalnego i wartościowego przekazu. Program zakłada podniesienie świadomości międzykulturowej uczestników oraz aktywizację ich potencjału twórczego.

Uczestnikami projektu to 10-15 dzieci, 6-8 lat – Ognisko Wychowawcze Stara Prochownia, Warszawa;  5-7 os. dorosłych,  wywodzących się z innego, niż polski, kręgu kulturowego.

Partnerami w tym projekcie to Staromiejski Dom Kultury, Bułgarski Instytut Kultury, Fundacja Krzewienia Kultury Japońskiej Sakura, Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce, Fundacja Afryka Inaczej, Indo Polish Friendship Association a w tym roku dolączyli Dunski Instytut Kultury, Instytut Slowacki, Węgierski Instytut i inne.

Bułgarski Instytut Kultury przedstawi bajkę „ZŁE SŁOWO” Tłumaczenie Liliana Bardijewska.

 

  • 20 lutego 2012 (poniedziałek), godz. 18.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

OBCHODY 139-ROCZNICY ŚMIERCI
WASYLA LEWSKIEGO – APOSTOŁA WOLNOŚCI

Studencki punkt widzenia

Na wieczorze poświęconym bułgarskiemu bohaterowi narodowemu zostanie zaprezentowany film krótkometrażowy zrealizowany przez studentów bułgarystyki Uniwersytetu Warszawskiego "Co wiesz o Lewskim?". Przedstawiony będzie także tekst eseistyczny dedykowany bohaterowi wieczoru. Serdecznie zapraszamy.

 

  • 25 lutego 2012 (sobota), godz. 10.00-12.00, BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY, Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

Z okazji 1 marca – Święta martenicy i nadchodzącej  wiosny, zapraszamy wszystkich rodaków i polskich przyjaciół na wspólne wyplatanie martenic.

1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami, z których część jest formie laleczek, a inne w postaci pomponików, wstążeczek, plecionek itp. Bułgarska nazwa marca (mart), wg ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Obdarowywanie się gałgankami, zwanymi od nazwy święta martenicami, ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy.

Zwyczaj dekorowania się martenicami jest w Bułgarii jednym z najdłuższych i najpowszechniejszych. Współcześnie martenica symbolizuje budzenie się nowego życia, wiosnę, płodność, żyzność, a święto jest wyrazem nadziei na zdrowie i długie życie.

Instytut dostarczy dla wszystkich białych i czerwonych nici.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *