WYKŁAD JĘZYKOZNAWCZY W BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY

W dniu 28 lutego 2013 roku w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w ramach cyklu „Wykłady o kulturze, języku, tradycjach i historii Bułgarii” miał miejsce wykład  pt. “Język ojczysty na obczyźnie czyli o języku i zachowaniach językowych Bułgarów w Polsce” Petara Sotirova, który jest profesorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownikiem Zakładu Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej. Zajmuje się problematyką socjolingwistyki i psycholingwistyki.

Podczas wykładu Autor poruszył zagadnienie związane z zachowaniem lub zapomnieniem języka ojczystego w polskim otoczeniu językowym, oraz postawił następujące pytania: Co dziwi i co dręczy Bułgarów w Polsce w stosunku do miejscowej rzeczywistości językowej? Jaka jest sytuacja językowa wśród bułgarskich wspólnot zagranicznych? Czy dzieci  bułgarskich przesiedleńców uczą się języka bułgarskiego? Wczesny bilingwizm – pożyteczny czy szkodliwy?

Aspekty tej problematyki znajdują się w obrębie psychologii i psycholingwistyki. Wykładowca wprowadził pojęcie „zachowanie językowe” co wedle jego słów oznacza „używanie, ale również stosunek, nastawienie wobec języka ojczystego i miejscowego […]”. Dokładnie to nastawienie wspomaga zachować albo zapomnieć własny język w otoczeniu polskim. Zachowanie językowe jest zdeterminowane przez czynniki subiektywne jak osobowość, lub socjalne jak globalizacja.

W sytuacji w której język polski jest dominujący Bułgarzy muszą nie tylko uczyć się tego języka, ale także przyjąć „polski kod językowy” – sposób użycia danych wyrazów oraz rozróżnienie sytuacji, w których wspomniana leksyka obowiązuje. Ten proces doprowadza do zmian w języku ojczystym, tzw. interferencja językowa czyli  wpływ pierwszego języka na produkcję lub odbiór języka drugiego.

Obserwacje Prof. Sotirova na temat bilingwizmu dzieci w małżeństwach polsko-bułgrarskich nawiązują do problematyki motywacji. Przyswajanie dwóch języków od rodziców w pierwszych latach życia dziecka jest niezmiernie ważne, bo wpływa korzystnie na rozwój intelektualny malucha. Uczyć swoje dziecko bułgarskiego co prawda jest zadaniem nielekkim, ale niezmiernie ważnym. Związane jest z osobowością rodziców oraz z ich ogólna motywacją.     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *