WYKŁAD DRA HAB. NIKOŁAJA PAPUCZIEWA "NESTINARZY – OPOWIADANIE O ZMIENIAJĄCYCH SIĘ TRADYCJACH BUŁGARSKICH"

W dniu 23 kwietnia 2013 roku w Sali Kameralnej Muzeum Etnograficznego w Warszawie miał miejsce wykład dra Nikołaja Papucziewa “Nestinarzy – opowiadanie o zmieniających się tradycjach bułgarskich”. Inicjatywa była możliwa dzięki współpracy Bułgarskiego Instytutu Kultury i Muzeum Etnograficznego w Warszawie.  Oprócz gospodarzy – Małgorzata Orłowicz i Michaela Todorova swoją obecnością wykład zaszczycili prof. Anna Stojkowa i dr Albena Waczewa z Uniwersytetu w Sofii. Obecni byli studenci bułgaryści i przyjaciele Bułgarii. 

Dr Papucziew przedstawił mechanizmy transformacji zachodzących w tradycyjnej kulturze bułgarskiej w epoce po drugiej wojny światowej. Treść wykładu objął przedstawienie sposobów funkcjonowania folkloru jako programu ideologicznego różnych reżimów politycznych. Autor przeprowadził analizę porównawczą przemian tradycji nestinarskiej w czasach przed i po drugiej wojnie światowej, pod kątem zmiany ustroju politycznego Bułgarii. Omówił także innowacje w nestinarstwie z punktu widzenia bułgarskiej współczesności, położył nacisk na semiotykę obrzędową. Poruszył kwestię nestinarstwa jako produktu współczesnej kultury masowej i turystyki. Wykładowi towarzyszył dwunastominutowy materiał wideo, który pokazał sam obrzęd oraz zilustrował podstawowe zagadnienia, poruszone w wykładzie.

Nikołaj Papucziew jest docentem antropologii na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Św. Klemensa z Ochrydy w Sofii. Wykłada antropologię oraz folklorystykę Bułgarów i Słowian. Bierze udział w projektach badawczych z zakresu więzi pokrewieństwa i obrzędów Bułgarów. Jest autorem monografii „Folklor i kultura narodowa” (2012).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *