Bułgarski Kodeks Supraski z X w.

            Biblioteka Narodowa w Warszawie po raz kolejny była miejscem niesamowitego spotkania, 6 marca o godzinie 14.00 miał miejsce wernisaż wystawy „Bułgarski Kodeks Supraski z X w. w kontekście stosunków Bizantyjsko- słowiańskich”- poświęconej jednemu z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa cyrylickiego.

            Wystawa powiązana jest z projektem naukowym mającym na celu zakodowaniu przedstawienie w formie elektronicznej najobszerniejszego znanego dotychczas rękopisu starobułgarskiego (285 kart).Oraz zebranie w jednym miejscu cyfrowych obrazów wszystkich części zabytku z bibliotek z trzech różnych państw: Słowenii, Polski oraz Rosji. Wystawa przedstawia historię zabytku, jego odkrywanie i badania nad nim, cechy języka, jego dekoracji, przegląd historii poszczególnych tekstów, z których duża część jest unikalna, jak i jego los w różnych krajach europejskich

             Wystawę otworzyli Ambasador Bułgarii w Polsce Ivan Naidanov, prof. Anisava Miltenova z Instytutu Literatury BAN, która przybliżyła historię Kodeksu Supraskiego oraz stan prowadzonych badań i dr Andrzej Kaszlej z Biblioteki Narodowej. Przybyłych gości przywitał także ambasador Słowenii w Polsce Marjan Šetinc.

            Swoją obecnością otwarcie wystawy uświetnili ojciec Andrzej Borkowski z Supraśla, dyrektor Biblioteki publicznej dzielnicy Ursus Piotr Jankowski, Zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej Warszawie dr Monika Mitera, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Dom Darmstadt – Artur Kras, bułgarscy dyplomaci, tłumacze, studenci i inni.

            Organizatorami wystawy są: Ambasada Republiki Bułgarii w Polsce; Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii; Państwowy Instytut Kultury; Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Sofia i Bułgarski Instytut Kultury.

Wystawę można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie do 2 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *