NOC MUZEÓW Z BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY

Do udziału w tegorocznej, dziesiątej Nocy Muzeów zgłosiło się około 200 placówek, w tym 47 muzeów, oraz galerie, instytucje kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby i wiele innych.

Bułgarski Instytut Kultury po raz szósty dołączył się do tej wspaniałej inicjatywy. Noc Muzeów 2013 w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury nawiązała do  czarnomorskich miejscowości takich jak Sulina, Bałczyk, Warna i inne. Przygotowana została krótka prezentacja z Zespołu Architektonicznego „Dvoreca” („Pałac”) Państwowego Instytutu Kultury i z ogrodu botanicznego w Bałczyku oraz filmy o kulturze i turystyce w Bułgarii, udostępnione przez Państwową Agencję dla Bułgarów za Granicą.

Pałac w Bałcziku, zbudowany w latach 1924-36 jako rezydencja rumuńskiej królowej Marii,  od roku 1987 jest popularnym muzeum i zabytkiem architektonicznym oraz często odwiedzanym miejscem wypoczynku. W ramach zabawy współpracownicy Bułgarskiego Instytutu Kultury przygotowali  dodatkową atrakcję – było można usiąść na słynnym „tronie” królowej Marii z widokiem na morze. Według legendy królowa spędzała dużo czasu na tym tronie, wpatrywała się w błękit morza i czekała na swojego ukochanego.

Odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Europolis” w reżyserii Kostadina Bonewa. Film jest bułgarsko-austriacką produkcją o mieście Sulina, położonym w delcie Dunaju, przy samym ujściu do morza. Tytuł zapożyczony został od tytułu powieści, którą napisał w roku 1933 komendant położonego tu portu rzecznego. Sulina była wtedy pełnym życia miastem, którego obywatele mówili w 27 językach. Autor książki już wówczas jednak dostrzegał symptomy powolnego zamierania portu i miasta, a jego proroctwo niestety się spełniło.

Temat morza będzie również kontynuowany przez wystawę „Złote plakaty filmowe”. Stanowi ona zbiór plakatów ze słynnego festiwalu bułgarskiego filmu fabularnego ZŁOTA RÓŻA, który już ponad 30 lat odbywa się w morskiej stolicy Warnie. Ekspozycja plakatów z filmów, które zdobyły prestiżowe nagrody Złotej Róży w minionych latach, pozwala nam przyjrzeć się niezwykle interesującej historii samego festiwalu i kina bułgarskiego. Ilustrują one także zmiany, jakie towarzyszyły festiwalowi „Złota Róża” przez te wszystkie lata. Wystawa została udostępniona przez Biuro Medium – Bułgaria,  kuratorzy Kamen Bałkański i Stanisław Stanew, realizacja we współpracy z Narodowym Centrum Filmowym i Bułgarską Filmoteką Narodową.

Więcej informacji na: http://www.noc-muzeow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *