POKAZ BUŁGARSKIEGO FILMU DOKUMENTALNEGO „NIEPOGODA”

Dnia 10 kwietnia 2014 roku w Kinie KC w Warszawie odbyła się polska premiera filmu dokumentalnego „Niepogoda” reżysera Adreya Chertova. To opowieść o jednym z najlepszych bułgarskich jazzmanów Ognyana Videva. Jego barwne życie artystyczne, czasy, w których tworzył oraz przyjaciele – artyści, którymi się otaczał należą do najciekawszych zjawisk muzycznych starożytnego miasta Płowdiw jak również Bułgarii.

Po seansie filmowym publiczność miała okazję rozmawiać z reżyserem. Jego film skupia się na obrazy  – realne i z przeszłością. Muzyka Ognyana Videva stwarza z codziennego bytu niecodzienny świat artystyczny. To sprawia, że zaczynamy rozważać nad kwestiami płynącego życia oraz wpatrywać się sami w sobie.

Spotkanie prowadził Tadeusz Sobolewski – polski krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta. Karolina Bieńko – dyrektor Kina KC, inicjatorka licznych wydarzeń o charakterze artystyczno-kulturalnym, związana od wielu lat z branżą filmową, muzyczną oraz teatralną, podziękowała za udaną współpracę z Bułgarskim Instytutem Kultury. Pytana publiczności były związane z procesem twórczym nad filmem. Wszyscy jednomyślnie podkreślili, że film Adreya Chertova stwarza niezwykłą atmosferę w której panują doskonałość i pokój.

Kamelia Minczewa-Gospodarek – historyk sztuki i tłumacz wspomniała, że pokaz filmu dokumentalnego „Niepogoda” to jedno z ostatnich przedsięwzięć organizowanych od Michaeli Todorovej, która w tym roku kończy swoją kadencję dyrektora Bułgarskiego Instytutu Kultury. Kamelia Gospodarek wyraźnie powiedziała, że Michaela Todorova przez sześć i pół lat urzeczywistniała swoją wizję pracy Instytutu, budując most łączący jej marzenia z nadziejami i aspiracjami wielu partnerów z polskich instytucji. BIK zaczął działać poza granicami Warszawy, a organizowane przez niego imprezy kulturalne stali się dostępne dla ludzi w większych i mniejszych polskich miastach. Dane było Michaeli Todorovej przeżyć wzruszenie i dumę z sukcesów Bułgarskiego Instytutu Kultury. Za wszystko bułgarska tłumaczka serdecznie podziękowała.

Wśród publiczności można było zauważyć Jana Niksińskiego, malarz i artysta, przedstawicieli rodziny Lipszyców – znani tłumacze oraz przedstawicieli bułgarskiej i ukraińskiej wspólnoty w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *