BIAŁA PODLASKA PO RAZ DZIESIĄTY ORGANIZATOREM SLAWISTYCZNEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ

W dniu 29 i 30 maja, w Białej Podlaskiej, odbyła się jubileuszowa konferencja „Cyryl i Metody w języku i kulturze Słowian”, zorganizowana po raz dziesiąty przez bułgarystów z Instytutu Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współorganizatorem forum było Podlaskie Centrum Kultury Prawosławnej.

Konferencja rozpoczęła się w dniu 29 maja liturgią w cerkwi pw. Św. Cyryla i Metodego. Następnie miała miejsce sesja plenarna prowadzona przez dr Roberta Bońkowskiego z Uniwersytetu w Sosnowcu. Podczas niej swoje wykłady przedstawili: Feliks Czyżewski (Polska), Maria Żygałowa i Zoya Melnikava (Białoruś).

Kamen Rikev – lektor bułgarskiego języka, literatury i kultury w Instytucie Filologii Słowiańskiej, jako gospodarz i główny organizator wydarzenia przywitał ciepło uczestników. Z późniejszych powitalnych wystąpień okazało się, że od następnego roku akademickiego lubelscy studenci będą mogli zapisać się na specjalizację „Bałkanistyka”. Odpowiedzialny za to jest dr Petar Sotirov – dyrektor katedry bułgarystyki, i dr Kamen Rikev.

Wśród uczestników sesji plenarnej byli również profesorowie bułgarscy – Elena Nikołowa z Uniwersytetu Płowdiwskiego im. Paisiy Hilendarski i Mariana Cibranska z Bułgarskiej Akademii Nauk. Zapoznały uczestników z intrygującymi faktami dotyczącymi nazewnictwa w Bułgarii według najnowszych badań.

Następnie obrady kontynuowane były w Kolegium Licencjackim Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W sekcji językoznawczej mieliśmy okazję usłyszeć kolejnego przedstawiciela Bułgarii – dr Moroslava Mihailova z Uniwersytetu Płowdiwskiego.

Aktualny stan lektoratów bułgarskiego języka, literatury i kultury za granicą przedstawiła Olga Gencheva z Ministerstwa Edukacji i Nauki w Sofii. 

Wcześniej, podczas inauguracji Dni Kultury Bałkańskiej w ramach festiwalu „Wielokulturowy Lublin”, przedstawicielka Bułgarskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki przedstawiła cenne tytuły autorów bułgarskich biblioteki Instytutu Slawistyki. Zgromadzonych bułgarystów, slawistów i bałkanistów przywitała również dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie – Kalina Stancheva.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *