„STRATEGIA PALIMPSESTU BŁAŻEJA OSTOJA LNISKIEGO” W GALERII BUŁGARSKIEGO INSTYTUTU

DSC04898 — kopiaBułgarski Instytut Kultury rozpoczął swój jubileuszowy 65. rok działalności od otwarcia wystawy polskiego artysty Błażeja Ostoja Lniskiego. Profesora sztuk plastycznych i dziekana Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która od wielu już lat współpracuje z Narodową Akademią Sztuki w Sofii. Zaprezentowane na otwarciu 12 stycznia 2017 r. prace graficzne, wykonane techniką litografii, są autorską wizją „Strategii palimpsestu”. Wystawa odbyła się dzięki współpracy z Fundacją im. Mariusza Kazany. Na wernisażu obecny był sam autor, a także Przewodnicząca Rady Fundacji Barbara Kazana oraz przedstawiciele Ambasady Republiki Bułgarii.

„Strategia palimpsestu Błażeja Ostoja Linskiego” to zbiór prac wykonanych w Manufakturze Artystycznej Busato we Włoszech. Ekspozycja nawiązuje do znaczenia palimpsestu polegającego – w szerokim rozumieniu – na przesłaniu dawnych obrazów nową treścią. Błażej Ostaj Lniski wyszukiwał robocze odbitki dzieł różnych autorów, które przed laty uznano za nieudane i zostały porzucone. Następnie nakładał je na siebie i na każdej litografii pozostawiał po sobie ślad, zapis własnych emocji i gestów. Jak określiła to Barbara Kazana – autor tchnął w prace nowe życie i po wielu latach zapomnienia uczynił je dziełem sztuki. Ponadto gdy widzowie wpatrują się w grafiki, a we szkle odbija się ich własne odbicie – stają się oni ich współtwórcami.

DSC04905 — kopia

Przewodnicząca Rady Fundacji, ustanowionej w 2010 r. po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej, w której zginął dyplomata i miłośnik sztuki Mariusz Kazana, wyraziła podziękowania dla dyrektorki Bułgarskiego Instytutu Kultury Kaliny Stanczewej za zaproszenie do zaprezentowania ekspozycji. Jest to bowiem pierwszy razy, kiedy dzieła polskiego grafika zawisły w galerii otwartej dla szerokiego grona odbiorców.

Wystawę będzie można oglądać do 3 lutego 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *