ŚWIĘTO SŁOWIAŃSKICH NAUCZYCIELI W ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE

Dzień Oświaty, Bułgarskiej Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego uczczony został w Warszawie uroczystością na Zamku Królewskim. Za wkład w popularyzację i rozwój kultury bułgarskiej za granicą uhonorowanych zostało dwóch polskich twórców, którzy otrzymali dyplomy honorowe i odznaczenia Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii – pieczęcie „Złoty wiek Cara Symeona Wielkiego”.

DSC05196-kopiaUhonorowana została Katarzyna Witek, założycielka i choreografka zespołu tańców i pieśni słowiańskich „Iglika” w Krakowie. Grupa istnieje od 15 lat i wystąpiła ponad sto razy na różnych wydarzeniach kulturalnych oraz w programach telewizyjnych, na których popularyzowała folklor ze wszystkich regionów etnograficznych Bułgarii. Odznaczenie Katarzynie Witek wręczył gość specjalny – Theodosii Spassov, który nagrodą „Złoty wiek Cara Symeona Wielkiego” uhonorowany został w 2011 r.

Honorową pieczęć otrzymał także dr hab. Mirosław Leszka – historyk z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista z dziedziny historii Bułgarii i Bizancjum w okresie od VII do XI wieku. Jego ostatnia książka „Carstwo bułgarskie” przedstawia sto lat dynamicznych przemian w ustroju i kulturze, gdy Bułgaria przeistaczała się w państwo chrześcijańskie o dużym znaczeniu na Bałkanach, zwłaszcza za czasów panowania cara Symeona I Wielkiego (893–927). Odznaczenie „Złoty wiek” – pieczęć cara Symeona, wręczył polskiemu historykowi ambasador Republiki Bułgarii, Emił Jałnyzow. W swojej krótkiej przemowie podkreślił, że to właśnie średniowieczna Bułgaria była kolebką i źródłem słowiańskiego alfabetu.

DSC05207„Jednym z priorytetów Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie przez 65 lat działalności było i jest wsparcie wspólnych bułgarsko-polskich przedsięwzięć w sztuce, związanych z kulturowymi wartościami tradycji obydwu krajów” – przypomniała dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalina Stanczewa. W tym duchu podczas uroczystego wieczoru wystąpił Theodosii Spassov, nazywany „kavalistą świata”, oraz saksofonista Grzech Piotrowski. Muzycy zagrali kompozycje jazzowe z wpływami muzyki bułgarskiej i polskiej. Ich niezwykły koncert został nagrodzony przez liczną publiczność gorącymi brawami.

Miejsce, w którym odbyła się uroczystość, również w symboliczny sposób obrazuje ważne wydarzenia z historii bułgarskiego i polskiego narodu. Dzieło słowiańskich nauczycieli Cyryla i Metodego – patronów Europy, zostało bowiem uczczone w Sali Senatorskiej w Zamku Królewskim, gdzie 3 maja 1791 r. uchwalona została pierwsza konstytucja w Europie.

W sąsiedniej sali Zamku Królewskiego dostępna była dla gości wystawa dokumentacyjna „Bułgarscy święci w historii i kulturze – obrazy i żywoty”, przygotowana przez Bibliotekę Narodową im. św. Cyryla i Metodego w Sofii. Ekspozycja przedstawia dzieje świętych równoapostołów Cyryla i Metodego oraz innych historycznych bohaterów, których Kościół prawosławny kanonizował jako patronów duchowości, piśmiennictwa i sztuki.

Uroczystość odbyła się ramach festiwalu „Kultura bułgarska – unikatowe dziedzictwo, awangardowa teraźniejszość”, organizowanego przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury Bułgarii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *