NAGRODA ZŁOTA SZABLA DLA FILMU „WROGOWIE”

Bułgarski film „Wrogowie”, dzięki Bułgarskiemu Instytutowi Kultury, doczekał się oficjalnej premiery dla polskiej publiczności 24 kwietnia w Domu Kultury Śródmieście. Z tej okazji na projekcji obecny był sam reżyser filmu – Swetosław Owczarów oraz producentka Swetła Cocorkowa. Ponadto to niezwykle poruszające dzieło filmowe już w 2017 roku zostało nagrodzone Złotą Szablą – nagrodą za najlepszą reżyserię, na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Dlatego też przed pokazem dyrektor Festiwalu, Andrzej Brzoza, osobiście wręczył reżyserowi wspaniałe trofeum w postaci repliki polskiej szabli wojskowej według wzoru z 1926 roku. Wyraził przy tym zachwyt nad bułgarskim filmem i przedstawioną w nim historią, z której możemy czerpać ważną refleksję o przeszłości, a także podkreślił, że wręczona Złota Szabla jest dziś symbolem zupełnie innej walki, bo walki o wolność sztuki.

„Wrogowie” to film oparty na prawdziwej historii grupy bułgarskich żołnierzy, którzy w trakcie wojny bałkańskiej w 1913 roku, zamierzają zatopić turecki krążownik. Po drodze spotykają jednak tureckich żołnierzy, którzy z ich wrogów zmieniają się w sojuszników. Jak powiedział Swetosław Owczarow w trakcie rozmowy, która odbyła się z nim i Swetłą Cocorkową po projekcji, ta filmowa opowieść jest próbą przełamania stereotypów i historycznych klisz. Ukazuje, że nic nie jest czarne albo białe, a historia tworzona jest przez splot losów pojedynczych jednostek. „Wrogowie” to zatem obraz rzeczywistości wojennej wypełnionej niejednoznacznymi odcieniami szarości.

One thought on “NAGRODA ZŁOTA SZABLA DLA FILMU „WROGOWIE”

  1. Wydarzenie, które miało miejsce 24 kwietnia, to nie tylko promocja filmu nagrodzonego w kategorii fabuła VIII MFFHiW2017 ale i dobry przykład wspierania inicjatyw obywatelskich – bo niezależny festiwal filmów historycznych jest organizowany w Polsce przez pozarządową organizację pożytku publicznego – przez instytucje państwowe. W tym roku przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie a w ubiegłym roku, w podobnym trybie, przez Instytut Kultury Polskiej w Sofii. To wsparcie ma ważne znaczenie dla wzajemnego upowszechniania kultury i historii obu państw oraz zbliża artystów obu krajów. W imieniu miłośników kina historycznego bardzo dziękuję za tą inicjatywę BIK-u. Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *