„BALLADA O LUTNIKU” WIKTORA PASKOWA W JĘZYKU POLSKIM

We wrześniu tego roku w Poznaniu, w języku polskim została opublikowana książka bułgarskiego pisarza Wiktora Paskowa „Ballada o lutniku” w tłumaczeniu Marioli Mikołajczak.

Wydanie jest objęte patronatem Bułgarskiego Instytutu Kultury, który był gospodarzem warszawskiej premiery tłumaczenia 8 października 2020 roku. Gościem honorowym była Mariola Mikołajczak – lingwistka, bułgarystka, profesor nauk humanistycznych. Pracuje w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie jest Kierownikiem Katedry Języków Południowosłowiańskich. Moderatorką spotkania była doktor Sylwia Siedlecka z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Na wieczór literacki przybyli wiodący współcześni bułgaryści – profesor Georgi Minczew z Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Grażyna Szwat-Gyłybowa z Polskiej Akademii Nauk, Hanna Karpińska- autorka licznych tłumaczeń z języka bułgarskiego, tłumaczka z ogromnym wkładem w promowanie literatury bułgarskiej w Polsce.

Wydarzenie było śledzone z niezwykłym zainteresowaniem przez setki przyjaciół bułgarskiej kultury w Polsce, którzy mieli możliwość oglądać na żywo podczas transmisji na Facebook’u rozmowę z tłumaczką i późniejszą dyskusję. W niej padło pytanie o trudne, prawie dwudziestoletnie starania, żeby książka dotarła do polskiego czytelnika. Dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu polskie wydanie stało się faktem. Profesor Mikołajczak okazała swoją wdzięczność. Podzieliła się też ciekawostkami z procesu pracy nad tekstem i wyraziła przekonanie, że pomimo obiektywnych trudności, które towarzyszą tłumaczeniom literatury z tzw. „małych języków”, zawsze jest nadzieja, że tytuły znajdą swoich wydawców i czytelników.

Translacja jest nadal dostępna dla wszystkich, którzy interesują się nowymi tytułami na polskim rynku książki. Wszyscy zainteresowani mogą śledzić naszą działalność na naszych platformach internetowych. Serdecznie zapraszamy na następne nasze wydarzenia, zorganizowane z publiką na żywo i transmisją online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *