WYSTAWA JUBILEUSZOWA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY SZTUK PLASTYCZNYCH IM. CANKA LAWRENOWA

11 maja jest dla Bułgarii świętem z wieloletnią historią. W okresie Odrodzenia Narodowego data ta ustanowiona została dniem oddawania hołdu świętym braciom Cyrylowi i Metodemu. Jako święto szkolnictwa uczczone zostało po raz pierwszy w Płowdiwie – 165 lat temu. W duchu tej tradycji, to właśnie z Płowdiwu do Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, przyjechała wystawa, której wernisaż odbył się dokładnie 11 maja 2016 r. W Galerii zawisły obrazy uczniów i wykładowców z Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Canka Lawrenowa. Gośćmi specjalnymi wieczoru byli: Ambasador Republiki Bułgarii Emił Jałnyzow wraz z małżonką prof. Sylwią Nikołajewą, ojciec proboszcz Anatol Szydłowski, dyrektor i kurator wystawy Swetłozar Czawdarow i malarz Atanas Kameszew.

Jak przypomniała na otwarciu wystawy Kalina Stanczewa – dyrektorka Bułgarskiego Instytutu Kultury – 11 maja ustanowiony został cerkiewnym świętem apostołów Cyryla i Metodego w 1863 roku. Po Odrodzeniu Narodowym stał się on w Bułgarii ogólnoszkolnym świętem pierwszych słowiańskich nauczycieli. Jeden zaś z najwybitniejszych bułgarskich poetów, Iwan Wazow, nazwał 11 maja „dniem ducha i oświaty, czasem wskrzeszenia wielkich nadziei i uśpionych sił narodu, stęsknionego za swoją wielką tradycją”. Po rozdzieleniu kalendarza cerkiewnego od świeckiego w 1969 roku, w Bułgarii obchodzone są dwa święta Cyryla i Metodego, cerkiewny 11 maja, i Dzień Słowiańskiego Piśmiennictwa i Bułgarskiej Kultury 24 maja.

Następnie ksiądz proboszcz cerkwi metropolitalnej św. Marii Magdaleny oraz dziekan okręgu warszawskiego seminarium duchownego w Warszawie –  Anatol Szydłowski – dodał, że święci bracia Cyryl i Metody nie tylko są twórcami słowiańskiego alfabetu, lecz przede wszystkim to dzięki nim zachowała się i rozwinęła kultura słowiańska. Po przemówieniu ojca wystąpił chór duchownych seminarium, wykonując tradycyjne pieśni prawosławne.

DSC04154 — kopiaWystawę oficjalnie otworzył dyrektor Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Canka Lawrenowa, który wyraził nadzieję, że tak jak apostołowie zjednoczyli kraje słowiańskie, w pewnym stopniu dokona tego również zaprezentowana w Bułgarskim Instytucie Kultury wystawa. Dzieła, które powstały przy współpracy mistrzów i ich uczniów, sprawią, że krąg wielbicieli bułgarskiej kultury i sztuki się powiększy. Swetłozar Czawdarow wyjawił także, że jest niezmiernie wdzięczny, że może przedstawić nowej publiczności dokonania bułgarskich artystów, którzy w płowdiwskiej szkole kształcą się na szerokim polu specjalizacji: od malarstwa, pisania ikon, przez rzeźbę po grafikę komputerową i projektowanie przestrzenne.

Ponadto Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych czeka jeszcze jedna wystawa w Polsce. Prace bowiem 10 uczniów od 30 maja zaprezentowane zostaną na Międzynarodowej Wystawie Twórczości Plastycznej Młodzieży we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. (Tekst: Pamela Kaczmarek)

DSC04135 — kopia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *