OBCHODY 3 MARCA – ŚWIĘTA NARODOWEGO REPUBLIKI BUŁGARII

2 marca 2016 (środa), godz. 19.00
MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY
ul. Elektoralna 12, Warszawa

UROCZYSTY KONCERT

Z OKAZJI 3 MARCA – ŚWIĘTA NARODOWEGO REPUBLIKI BUŁGARII

Yossif Radionov – skrzypce

Aleksandar Ivanov – skrzypce

Zornica Radionov – fortepian

Pod patronatem Ambasady Republiki Bułgarii

Kopia radionovduoYossif Radionov jest profesorem skrzypiec w Państwowej Akademii Muzycznej, a także laureatem wielu bułgarskich i międzynarodowych nagród. Jego działalność obejmuje koncerty jako solista, kameralista, koncertmistrz, a od ponad czterech dziesięcioleci jest również pedagogiem. Wielu znanych kompozytorów poświęciło mu swoje dzieła, które często włącza do swojego repertuaru. Y. Radionov intensywnie koncentruje w Europie, Ameryce, Azji, Afryce południowej nie tylko jako solista, lecz także w różnych formacjach. Najczęściej gra jednak ze swoją żoną Zornicą, która wykłada na Sofisjkiej Akademii Muzycznej i jest aktywną solistką, i kameralistką z szerokim repertuarem. Szereg naszych i zagranicznych stacji radiowych, i telewizyjnych emituje utwory z bogatego repertuaru duetu Radionovych, z których większość nagrana została na czterech płytach CD.

SnimkaAlekandar Ivanov urodził się w 1993 roku w Sofii. Rozpoczął lekcje gry na skrzypcach w wieku niespełna 5 lat. Jest studentem czwartego roku w Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii. Jego pierwszym nauczycielem był znany pedagog Petar Arnaudov. Obecnie kształci się w klasie prof. Yosifa Radionova. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród z konkursów w kraju i za granicą.

 

 

W programie koncertu utwory: G. P. Telemanna, H. Wieniawskiego, N. Paganini (w wykonaniu Aleksandra Ivanova), P. Christoskowa (w wykonaniu A. Iwanowa), Dory Draganovej, Pablo de Sarasate, M. Moszkowskiego, P. Stajnova.

Tym koncertem Bułgarski Instytut Kultury stawia początek miesiącom festiwalowym pt. „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej” pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii. W ramach projektu od 2 marca do 22 lipca 2016 r. BIK zorganizuje różne imprezy artystyczne z udziałem wykładowców, studentów i uczniów z wiodących uczelni artystycznych – wyższych i średnich szkół w Bułgarii. Koncertem prof. Yosifa Radionova i jego studenta Aleksandra Ivanova zaprezentujemy Państwową Akademię Muzyczną im. „Pancho Vladigerova”, która w tym roku obchodzi jubileusz 95. rocznicy powstania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *