NOC Z BUŁGARSKIMI TAŃCAMI, OBYCZAJAMI, SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ I STAROŻYTNĄ HISTORIĄ

W czasie Nocy Muzeów 19 maja goście Bułgarskiego Instytutu Kultury wzięli udział w twórczych warsztatach pod kierownictwem członków zespołu tańców ludowych bułgarskiej społeczności w Warszawie. Podziękowania z całego serca kierujemy do Emilii Nieznańskiej i Stojana Uzunowa, którzy podczas całego wieczoru z niewyczerpaną energią pomagali polskim przyjaciołom w nauce prawo, elenino i dunawsko horo.

W małej galerii w tym czasie pokazywana była prezentacja o kulturowych i przyrodniczych obiektach w Bułgarii, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spośród nich wyróżniony został Państwowy Festiwal Folklorystyczny w Kopriwszticy. Wyświetlone zostały bowiem dwa krótkie filmy o samej Kopriwszticy – perełce bułgarskiego odrodzenia narodowego.

Zachwyt odwiedzających budziła także wystawa uczniów z Państwowej Szkoły Sztuk Użytkowych św. Łukasza w Sofii. Ekspozycja zawiera dzieła z każdej z ośmiu specjalności, które nauczane są w szkole. Część ze nich, jak projektowanie wnętrz, ubrań i grafika reklamowa, nakierowane są na nowoczesne techniki i współczesne środki wyrazu. Pozostałe zaś – snycerstwo, tekstylia, sztuka szkła i metalu, czerpią z kulturowego dziedzictwa Bułgarii i podarowują tradycji nowe życie.

Ważnym bułgarskim akcentem w stolicy Polski była ekspozycja „Insygnia władzy – trackie złoto ze zbiorów Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii”. Unikatowe artefakty z grobowca młodego trackiego króla koło Małomirowo – Złatinica już trzeci tydzień są obiektem niemalejącego zainteresowania mieszkańców i gości Warszawy. Od inauguracji wystawy 1 maja w Pałacu na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie odwiedziła rekordowa liczba osób. W czasie warszawskiej Nocy Muzeów tysiące warszawiaków i turystów odwiedziło Pałac na Wyspie, gdzie prezentowane są starożytne eksponaty. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Nocy Muzeów w parku Łazienki Królewskie ustawiła się długa kolejka osób pragnących zobaczyć starożytny skarb odkryty na bułgarskich ziemiach.

Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie, we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków: okręg Gdańsk, uczestniczył również po raz pierwszy w Nocy Muzeów w Gdańsku. W galerii Związku na ul. Piwnej 67/68 wieczorem 19 maja otwarta została wystawa „Od morza do morza – Burgas w Gdańsku”. Ekspozycja 30 dzieł malarskich i grafik burgaskich malarzy współczesnych była obiektem wyjątkowego zainteresowania i słów zachwytu gdańskiego środowiska artystycznego oraz gości Nocy Muzeów. Wystawa „Burgas w Gdańsku” jest pod honorowym patronatem ambasadora Bułgarii w Polsce JE Emiła Jałnyzowa i konsula honorowego Bułgarii w Gdańsku – Jana Strawińskiego. Przedstawiciel miejscowego oddziału ZPAP – Ryszard Kowalewski, przywitał bułgarskich gości: dyrektorkę Bułgarskiego Instytutu Kultury Kalinę Stanczewą, części twórców, którzy wzięli udział w wystawie – malarza Georgi Dinewa, Dorę Sławową, Petyra Pecina i Nikołaja Angełowa-Gari, jak również przedstawicieli instytucji kulturalnych gminy Burgas. Nawiązane partnerstwo między twórcami z dwóch miasto będzie miało swój ciąg dalszy w najbliższych miesiącach.

Czarnomorsko-bałtycki projekt „Od morza do morza” od 12 czerwca będzie kontynuowany wystawą „Burgas i Gdańsk wspólnie w Warszawie” w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury. Od 12 lipca Gdańsk będzie gościł w Burgas z 37 dziełami gdańskich malarzy współczesnych w Galerii Sztuki im. Petka Zadgorskiego. Wspólne bułgarsko-polskie przedsięwzięcie „Od morza do morza” jest częścią programu Bułgarskiego Instytutu Kultury z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Bułgaria i Polską, które obchodzone będzie pod koniec 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *