RECITAL FORTEPIANOWY IWANA DONCZEWA

24 października (czwartek) 2019 r., godz. 18.00

BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY

Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

RECITAL FORTEPIANOWY

IWANA DONCZEWA

Krytycy muzyczni opisują pianistę Iwana Donczewa słowami: „wybitny i skoncentrowany”, „pełny temperamentu”, „obdarzony nienaganną techniką i wyjątkową zdolnością do wzbudzania emocji”.

Urodził się w Burgas w 1981 r. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na pianinie w klasie Julija Nenowa i jako 9-latek zajął drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Stresie we Włoszech. W wieku 12 lat zadebiutował z Państwową Filharmonią Burgaską, wykonując Koncert D-dur Josepha Haydna. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium im. F. Torrefranca w Vibo Valentia we Włoszech. Skończył studia magisterskie, specjalność „Muzyka kameralna”, w Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie, gdzie kształcił się w improwizacji jazzowej i kompozycji. Jego wykładowcą był znany na calym świecie francuski pianista Aldo Ciccolini, od którego otrzymał stypendium i wspólnie założyli duo fortepianowe.

Jest laureatem 19 prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach w Warnie, Mediolanie i innych miastach. W wieku 16 lat zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt i zadebiutował w Philharmonie im Gasteig w Monachium.

Iwan Donczew koncertuje regularnie w Bułgarii, we Włoszech, Rosji, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Rumunii, Japonii i Korei Południowej.

Występuje jako solista z wieloma orkiestrami symfonicznymi na całym świecie i współpracuje z najsławniejszymi dyrygentami.

Iwan Donczew wykłada na Akademii Muzycznej Clivis w Rzymie. Regularnie prowadzi klasy mistrzowskie w Bułgarii, USA, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej. 5 marca 2015 zadebiutował w Nowym Jorku V Koncertem fortepianowym Beethovena.

W programie koncertu w Warszawie zabrzmią dzieła Beethovena, Lisztа i Musorgskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *