SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM GEORGI GOSPODINOVEM

W sobotę 6 października 2012 r. w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury prawie przez cztery godziny miało miejsce spotkanie autorskie z bułgarskim pisarzem Georgi Gospodinovem. Spotkanie prowadził dr Kamen Rikev, lektor języka bułgarskiego na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Na nim przybyli czytelnicy z Warszawy, Płocka, Lublina i Rzeszowa.

Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury gorąco powitała publiczność, spontanicznie i szczerze wyraziła swój zachwyt twórczością zaproszonego Autora, podkreślając jego niezwykłą wartość dla współczesnej literatury bułgarskiej.

Głos zabrał Jego Ekscelencja Wasilij Takew – Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce, który podkreślił, że w dzisiejszych czasach, w których mówi się przede wszystkim o polityce i o świecie materialnym, jest miejsce na duchowość; i że ośrodki jak Bułgarski Instytut Kultury wspomagają promocję arcydzieła rodzimej literatury w Polsce, czyli powieści Gospodinova.

Prozaik Georgi Gospodinov jest także poetą (zadebiutował tomem „Lapidarium”, nagrodzonym jako debiut roku), dramaturgiem, redaktorem i wykładowcą, pracownikiem naukowym, najbardziej tłumaczony pisarz bułgarski po 1989 roku. Książka „Opowieść naturalna” została opublikowana w 20 językach. Gospodinov jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych i krajowych nagród literackich. Za drugą swoją powieść „Физика на тъгата”, która okazała się pod koniec zeszłego roku Autor otrzymał największą bułgarską nagrodę literacką – Chrysto G. Danow oraz nagrodę miasta stołecznego Sofia. „I innie historie” w tym roku zostały nominowane do „Angelusa”.

Z udaną umiejętnością dr Kamen Rikev moderował rozmowę z Georgi Gospodinovem. Prowadzący, Autor i Dorota Koman – autorka wielu radiowych i telewizyjnych audycji o książkach, czytali wiersze Gospodinova oraz fragmenty opowiadań z jego ostatnio przetłumaczonej na język polski książki – „I inne historie”. Urok osobowości Georgi Gospodinova zachwycił publiczność. Jego autorskie credo, że jedną z najistotniejszych rzeczy są opowieści, że można wykorzystać ten sam motyw wiele razy, wyciągając z niego wciąż nowe i nowe wnioski, że warto wrócić do wspomnień i kreować z nich przepiękne światy, jest bliskie czytelnikowi.

Niezwykła postać Autora skłoniła publiczność do zadawania mu wielu pytań. Z jego odpowiedzi wyszło, że on nie szuka uznania i sławy – żyje w swoim świecie opowieści, zajmuje go rola pisarza i literatury we spółczesnym świecie. W kontekście ogólnoświatowej konsumpcji woli być „tym który przegrywa” – czyli człowiekiem, który ma misję opisać i zachować w swoich książkach to co istotne dla emanacji ludzkiego ducha.

Zdjęcia są z archywum prywatne Michaeli Todorovej

Więcej zdjęć na stronie Facebooku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *