DZIEŃ AKADEMICKI W BUŁGARSKIM INSTYTUCIE KULTURY, POŚWIĘCONY BUŁGARSKO-POLSKIM BADANIOM ARCHEOLOGICZNYM W NOVAE

DSC03977 — kopiaBułgarski Instytut Kultury 10 marca 2016 roku otworzył swoje drzwi dla wydarzenia o popularnonaukowym charakterze – międzynarodowego seminarium poświęconego 55-leciu wspólnych bułgarsko-polskich badań archeologicznych na terenie obozu legionowego i rzymskiego miasta Novae (4 km na wschód od dzisiejszego miasta Swisztow) na brzegu Dunaju.
Uczestnicy seminarium – przedstawiciele Bułgarskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zostali powitani przez dyrektorа Bułgarskiego Instytutu Kultury – Kalinę Stanchevą oraz chargé d’affaires Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce – Ivana Kitova.
Następnie odbyła się sesja plenarna składająca się z dwóch części, w której doc. dr Ewgenia Genczewa z Bułgarskiej Akademii Nauk, prof. dr Piotr Dyczek, prof. dr Tadeusz Sarnowski i dr Agnieszka Tomas z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Andrzej B. Biernacki i dr Elena Klenina z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawili po krótce aktualny stan badań o Novae – unikalnego obiektu archeologicznego, który uznany jest za jeden z najlepiej i najwszechstronniej przebadanych obozów legionowych w całym rejonie Dolnego Dunaju.
Wygłoszone przez uczonych interesujące wykłady dały początek żywym dyskusjom między archeologami, w które włączyli się również goście Instytutu – przedstawiciele bułgarskiej społeczności w Warszawie, a także studenci i wykładowcy bułgarystyki i slawistyki. Po wygłoszeniu przez uczestników popularnonaukowych referatów stało się jasne, że dzięki wieloletnim bułgarsko-polskim interdyscyplinarnym badaniom archeologicznym w Novae, możemy dzisiaj określić nie tylko jego rozplanowanie i zabudowę architektoniczną, lecz także wiele aspektów życia codziennego jego mieszkańców – przede wszystkim żołnierzy I Legionu Italskiego, jak również ludności cywilnej zamieszkującej to starożytne miasto, które z upływem czasu przeistoczyło się we wczesnochrześcijańskie centrum z siedzibą episkopatu.
Novae zostało zwizualizowane  w ramach programu rozwoju regionalnego. Projekt konserwacji i odnowy „Serca legionu” uczyniło Novae atrakcyjnym obiektem turystycznym z bezcenną historyczną i archeologiczną wartością.
Od 10 marca 2016 roku przed Ambasadą Republiki Bułgarii w Warszawie jest dostępna plenerowa ekspozycja poświęcona wspólnym bułgarsko-polskim badaniom archeologicznym, a także ukazująca obecny stan obozu legionowego i wczesnochrześcijańskiego miasta Novae. Organizatorem wystawy jest Bułgarski Instytut Kultury, a materiały do niej uzyskane zostały, dzięki uprzejmości dr A. B. Biernackiego i prof. T. Sarnowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *