PROGRAM Bułgarskiego Instytutu Kultury na wrzesień 2015

OTWARCIE SEZONU KULTURALNEGO 2015/2016

Szanowni PaństwSaedinenietoo! Drodzy bułgarscy i polscy przyjaciele!

6 września obchodzimy Dzień Zjednoczenia Bułgarii – jedno z najbardziej suwerennych i godnych wydarzeń w rozwoju państwa bułgarskiego. Zjednoczenie Księstwa Bułgarskiego i Wschodniej Rumelii z 1885 roku, rozdzielonych na mocy Traktatu Berlińskiego (1878), jest oceniane jako pierwszy zdecydowany krok na drodze do niezależnego i równoprawnego uczestnictwa Bułgarów w historii Europy.

7 września 2015 (poniedziałek), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 130. ROCZNICY
ZJEDNOCZENIA BUŁGARII

OTWARCIE WSPÓLNEJ WYSTAWY
ARTYSTÓW Z WARNY

NASTĘPNI 8

Document-page-001Wystawa zebrała artystów, przedstawiających różnorodne tendencje w sztuce współczesnej. Reprezentują różne pokolenia, które łączy idea wyboru kierunku, a mianowicie przejścia od utrwalonej tradycji starszego pokolenia malarzy warneńskich do nowatorstwa młodych. Często łączy ich podejście zawodowe artysty malarza i impuls twórczy. Ponieważ kategorie w sztuce ustalane są przez historyków sztuki, a nie przez malarzy, wybór tych ośmiu artystów, których prace prezentuje eskpozycja „Następni 8” nie jest kontynuacją stylu, lecz ducha – jest to sekwencja talentów skazana na bezgraniczność.

Kurator – Plamena Dimitrova-Racheva

Wernisaż wystawy jest możliwy dzięki współpracy Bułgarskiego Instytutu Kultury z Galerią „Graffit” w Warnie i Narodowym Funduszem „Kultura” Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii.

gg_logo

nacionalen fond kultura

17 września 2015 (czwartek), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

ŚWIĘTO BUŁGARSKIEJ STOLICY SOFII,
DZIEŃ ŚWIĘTYCH MĘCZENNIC ZOFII I JEJ CÓREK WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI

Sveta Sofia

 17 września, z okazji Dnia stolicy Bułgarii Sofii i Świętych Męczennic Zofii i jej córek Wiary, Nadziei i Miłości, które w chrześcijańskiej tradycji są symbolem cnót stanowiących podstawy naszego życia, Bułgarski Instytut Kultury przedstawi:

SOFIA – HISTORIA EUROPY
FILM DOKUMENTALNY
reż. Stepan Polyakov

Terry Randall jest obywatelem brytyjskim, znanym dziennikarzem BBC, mieszka w Sofii od dziesięciu lat. Zaprasza swoją przyjaciółkę z Danii by pokazać jej Sofię. Razem ruszają w magiczną przygodę, związaną z historią i kulturą bułgarskiej stolicy.
Czas trwania 27 min. Polskie napisy.

OTWARCIE WYSTAWY

AUTORZY I PLAKATY

Z okazji 100-lecia kina bułgarskiego Państwowy Instytut Kultury przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Bułgarii udostępnił ekspozycję „Autorzy i plakaty”. Stanowi ona zbiór plakatów najbardziej znanych filmów bułgarskich. Ekspozycja posterów pozwala nam przyjrzeć się niezwykle interesującej historii kina bułgarskiego.

21–25 września 2015

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2015

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
Obchody Europejskiego Dnia Języków, organizowane od kilku lat przez Komisję Europejską, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Uniwersytet Warszawski i instytucje kulturowe państw europejskich, zrzeszonych w EUNIC stały się już niemal tradycją. Celem wszystkich zaplanowanych wydarzeń w 2015 roku jest zachęcenie młodszych i starszych do nauki języków obcych poprzez pokazanie, że nauka może być ciekawą zabawą, a także zainspirowanie nauczycieli do poszukiwania nowych, interesujących sposobów nauczania motywujących uczniów do poznawania nowych języków.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Bułgarski Instytut Kultury przygotował lekcje języka bułgarskiego przez komunikator Skype. Lekcje odbędą się po zarejestrowaniu się uczestników na: http://www.edj.waw.pl/ . Rejestracja startuje na początku września. Bułgarskim lektorem jest dr Vesela Shushlina z Uniwersytetu Św. Klemensa z Ochrydy w Sofii.

eunic logo

22 września 2015 (wtorek), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

22 września 1908 roku Bułgaria ogłosiła swoją niepodległość i tym samym wróciła na mapę świata z godnością jednego z najstarszych państw w Europie. Z okazji Święta Narodowego podczas uroczystego wieczoru dwaj znani mistrzowie pędzla – Milko Bozhkov i Stanisław Baj przedstawią w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury wspólną wystawę portretów i pejzaży ze swoich rodzinnych zakątków.

OTWARCIE WSPÓLNEJ WYSTAWY MALARSTWA

MILKO BOZHKOV I STANISŁAW BAJ – PRZYJAŹŃ OD 40 LAT

1-Milko_Bozhkov — kopiaMilko Bozhkov urodził się w 1953 roku w miejscowości Resen w Bułgarii. W 1978 ukończył kierunek malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Został laureatem Grantu Rządu Francji (1982).
W okresie 1978-2013 miał ponad 100 samodzielnych wystaw w Bułgarii, Polsce, Rosji, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Holandii, Szwecji, Niemczech, Francji, Czechach i na Słowacji. Uczestniczył w 150 wystawach zbiorowych w Bułgarii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Wenezueli, Brazylii, Japonii, Malezji, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Polsce, Rosji, w krajach byłej Jugosławii i na Węgrzech.
Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie malarstwa i grafiki w Bułgarii, Słowacji, byłej Jugosławii, Polsce, Francji, Rosji, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
Dzieła Milka Bozhkova są w posiadaniu Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie; Muzeum Sztuki w Portlandzie, Oregon, Biblioteki Narodowej w Paryżu, Galerii Prefektury Kanagawa w Japonii, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Muzeum Nelimarkka – Alayarvi w Finlandii, Galerii Narodowej w Pradze, kolekcji Petera Ludwiga w Budapeszcie, kolekcji Hugo Voetena w Belgii, Narodowej Galerii Sztuki w Sofii i innych.

98Stanisław Baj urodził się w 1953 roku w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. W latach 1972-1978 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga.
Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa na uczelni macierzystej. Autor około 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach krajowych i zagranicznych.
Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. w swoich dziełach skupia się na pejzażu, głównie na rzece Bug oraz portrecie. Jego obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

30 września 2015 (środa), godz. 18.00
BUŁGARSKI INSTYTUT KULTURY
Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa

PIERWSZE SPOTKANIE AUTORSKIE
ZNANEGO BUŁGARSKIEGO PISARZA KALINA TERZIJSKIEGO
Z POLSKĄ PUBLICZNOŚCIĄ

I PROMOCJA JEGO KSIĄŻKI

„CZY JEST KTOŚ, KTO CIĘ KOCHA”

terzijski_kto_cie_kocha_2d-192x300Niedawno w serii „Bułgarskie Klimaty” wydawnictwa „Książkowe klimaty” ukazał się, wyróżniony w roku 2011 Europejską Nagrodą Literacką, zbiór opowiadań Kalina Terzijskiego Czy jest ktoś, kto cię kocha? w przekładzie Hanny Karpińskiej.
Kalin Terzijski urodził się w 1970 roku w Sofii, studiował medycynę. Jednocześnie pracował jako stolarz, ankieter, sanitariusz i pielęgniarz. Po studiach przez cztery lata był lekarzem szpitala psychiatrycznego, po czym poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Wydał sześć tomów opowiadań, trzy tomiki wierszy i cztery powieści. Jest też autorem scenariuszy radiowych i telewizyjnych. Spotkanie prowadzi Dorota Koman – autorka wielu radiowych i telewizyjnych audycji o książkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *