JESZCZE DWIE WYSTAWY ZAPREZENTOWANE ZOSTANĄ W RAMACH WROCŁAWSKICH „PRZESTRZENI DLA PIĘKNA” – ESK, 2016

Dwie ekspozycje, które zorganizowane zostały przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury Bułgarii, będą gościć od 30 czerwca do końca września w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Galerie i atelier ośrodka są częścią wrocławskich „przestrzeni dla piękna” – miejskich stref priorytetowych, w obrębie których realizowany jest program Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jubileuszowa wystawa grafik „120 lat Państwowej Akademii Sztuk Pięknych” otrzymała zaproszenie od Wrocławia po jej sukcesywnym przedstawieniu w Warszawie, które odbyło się w ramach miesięcy festiwalowych „Polsko, poznaj przyszłość sztuki bułgarskiej”.

Wystawę tę współtworzą dzieła wykonane wszystkimi znanymi technikami graficznymi i stanowią one selekcję najlepszych prac wykładowców i uczniów specjalizujących się w ostatnich latach w „Grafice”. Ekspozycji przewodniczy idea ciągłości trzech pokoleń w bułgarskiej sztuce graficznej z przeważającym udziałem studentów. Wraz z dziełami profesora Christa Stajkowa i docentów Jochana Jotowa, Dima Kolibarowa, Desisławy Christowej, prezentują się również prace studentów: Teodora Asenowa, Stefani Kostadinowej, Stefani Czernewej, Pawliny Obretenowej i innych młodych grafików.

„Historia i kultura bułgarskich ziem” jest wystawą fotograficzną przygotowaną przez zespół Katedry Slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, której uczonym kierownikiem był prof. Georgi Minczew. Zjawiskowe kulturowe i architektoniczne zabytki oraz artefakty, stanowiące dziedzictwo prehistorii, starożytności, średniowiecza i odrodzenia narodowego, prezentowane są na 65 zdjęciach autorstwa Wiktorii Marinow – absolwentki reżyserii i operatorstwa Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych i Filmowych. Ekspozycja przedstawia część fotograficznego archiwum, które powstało zeszłego lata podczas wyprawy zespołu naukowego przy współpracy z Ministerstwem Kultury Bułgarii.

Wernisaż obydwu wystaw odbędzie się 30 czerwca w galerii Ośrodka Kultury i Sztuki – kulturalnej instytucji Samorządu Województwa Dolnośląskiego o 70-letniej tradycji. Pod koniec września planowany jest tam uroczysty festiwal.

Przyszłe pokolenie bułgarskiej sztuki przedstawione zostało już w czasie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku. W Młodzieżowym Domu Kultury we Wrocławiu „Śródmieście” w ramach międzynarodowego Festiwalu Malarstwa Młodych, prezentującego twórczość dzieci i młodzieży z krajów europejskich, przedstawiono również kolekcję plakatów uczniów z Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Canka Lawrenowa w Płowdiwie. Wystawa ta otwarta została na początku czerwca i jeszcze po upłynięciu 2016 roku pozostanie własnością miasta Wrocław.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *